Posiadając ogród pełen słońca mamy przeogromne możliwości adaptacyjne takiego miejsca jeśli chodzi o sadzenie roślin. Większość bylin wieloletnich najładniej kwitnie właśnie w takich warunkach. Chcecie poznać najpiękniejsze z nich? Zapraszam do czytania.
Kwitnąca ścieżka
Nie ma nic piękniejszego niż spacer wzdłuż pięknie kwitnących rabat. Po wytyczeniu ścieżek w ogrodzie i wykonaniu ich, czas przystąpić do sadzenia kwiatów. Jakie gatunki wybrać do posadzenia w takim miejscu? Poniżej mamy kilka propozycji, które nie zawiodą swoim wyglądem:
- liliowce;
- lawendy;
- peonie;
- irysy;
- juka karolińska;
- krwawnica pospolita;
- jeżówki;
- wrzosy.
Sprawdź aktualną ofertę liliowców w sklepie podkarpackiesady.pl/pl/c/Liliowce-ogrodowe/94.
Dobre towarzystwo wśród kwiatów
Jednogatunkowe rabaty wyglądają ciekawie, aczkolwiek ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się chorób nie są dobrym rozwiązaniem w ogrodach przydomowych. Unikajmy używania w nich chemii do minimum. Do powyżej wymienionych bylin pasują niższe, najlepiej okrywające powierzchnię ziemi rośliny, które nie boją się słońca. Idealne będą do posadzenia między nimi:
- bluszczyk kurdybanek;
- dzwonek dalmatyński;
- dzwonek karpacki;
- floks szydlasty;
- żagwin;
- kocimiętka;
- szałwia;
- żurawki.
Posadzenie roślin zadarniających między innymi bylinami jest skutecznym sposobem hamującym wzrost chwastów na rabacie. Dodatkowo zmniejsza wysychanie gleby, więc nie musimy tak często podlewać całości.
Zwieńczenie całości, czyli jakie wybrać kwitnące krzewy do słonecznego ogrodu
Malując perspektywę w ogrodzie warto dla rabat bylinowych stworzyć ładne tło, które też jak najbardziej może kwitnąć kolorowo, ważne aby w innej porze roku niż większość bylin na rabacie. Tak więc w tle na trawniku, czy tuż za rabatą warto posadzić jako solitery:
- forsycję;
- pigwowiec;
- lilak;
- hibiskus;
- kalinę;
- irgę;
- tawułę.
Wybierając krzewy kwitnące w innym czasie niż główne byliny na rabacie stworzymy ładną drugą perspektywę w ogrodzie. Po przekwitnięciu zielone liście krzewów będą stanowić kontrastowe tło dla kwiatów jeżówek, liliowców czy irysów.
Najczęstsze problemy w uprawie kwiatów na słonecznych stanowiskach
Słoneczne stanowiska mają tą wadę, że szybko na nich wyparowuje woda. Jeśli jeszcze mieszkamy na terenie kraju, gdzie opady nie są tak częste jak w okolicach podgórskich, to musimy się liczyć z koniecznością podlewania.
Jak ograniczyć podlewanie w ogrodzie?
Podlewanie ogrodu to inwestycja w specjalistyczny sprzęt oraz konieczność ciągłego monitoringu instalacji. Jeśli zależy nam na ograniczeniu do minimum zabiegu podlewania warto już na samym początku wykonać takie zabiegi jak:
- wzbogacenie ziemi w próchnicę, kompost – działają one jak gąbka chłonąc wodę opadową;
- przykrycie ziemi ściółką – może to być kora, trociny, liście, słoma, siano, przesuszona trawa spod kosiarki, szyszki i igły – skutecznie zatrzymają wilgoć w ziemi;
- posadzenie roślin zadarniających – szata roślinna skutecznie chroni ziemię przed przegrzaniem i parowaniem wody;
- stworzenie cienia – posadzenie drzewa czy krzewu wysokiego od strony południowej zacieni część ogrodu.
Dbanie o ziemię to konieczny zabieg w ogrodzie
Wszystkie czynności jakimi możemy wpłynąć na polepszenie struktury ziemi w ogrodzie i jej jakości są inwestycją, która będzie się nam zwracać przez lata. Co nam daje ściółka i próchnica w ogrodzie:
- ściółka powoli się rozkłada dostarczając składników mineralnych dla roślin;
- zwierzęta w ziemi się rozmnażają kopiąc tunele dostarczają tlen do korzeni, a także stanowią pokarm dla ptaków i innych zwierząt;
- względna równowaga środowiska w naszym ogrodzie ogranicza występowanie i rozprzestrzenianie się chorób i szkodników;
- im więcej zwierząt zamieszkuje nasz ogród tym mniej jest w nim szkodników, a także komarów, much oraz kleszczy (ptaki je wyłapują).
Równowaga w przyrodzie równa się różnorodność. Zachowanie albo stworzenie takiego miejsca trwa kilka lat, ale jest możliwe. Korzyści jakie nam daje, to zabezpieczenie się przed rozmnożeniem się gatunku, który spustoszy nam ogród. Blisko gniazdujące ptaki takie jak dudki, sowy i inne skutecznie ograniczą populację turkucia podjadka czy gryzoni, a nietoperze wyłapią komary wieczorną porą.
Źródła:
- http://www.domogrod.info/kiedy-sadzic-liliowce – „Kiedy sadzić liliowce?” – stan z 2019-05-28.
- http://www.modneubranka.pl/jakie-kwiaty-na-slub-w-sierpniu-i-wrzesniu – „Jakie kwiaty na ślub w sierpniu i wrześniu” – stan z 2019-05-06.