Kuchnia to jedno z najczęściej wykorzystywanych przez domowników pomieszczeń. Jej wystrój powinien być funkcjonalny i przystępny zarazem. Możemy spotkać się z rozmaitymi rozwiązaniami, uzależnionymi od tego, czy w naszym mieszkaniu znajduje się aneks, kuchnia przejściowa, połączona z jadalnią, czy też osobna, wydzielona przestrzeń. Duży wpływ ma oczywiście odpowiednio dopasowane oświetlenie.
Oświetlenie dopasowane do typu kuchni
Zazwyczaj osoby odpowiedzialne za wystrój kuchni stawiają na lampy sufitowe jako główne źródło światła. Jego natężenie powinno kształtować się na poziomie około 300 luksów, rozłożonych równomiernie i stanowić tło na pozostałych punktów światła. Główne źródło dobrze uzupełnić dodatkowymi, emitującymi punktowe światło kierunkowe. Ich moc powinna wynosić od 500 – 700 luksów. W tym celu można postawić na taśmy ledowe, które zazwyczaj instaluje się pod blatem lub stanowią integralną część nowoczesnego umeblowania kuchennego np. jako oświetlenie podszafkowe (zapewniające duży komfort przy przygotowywaniu potraw).
Wiszące lampy do kuchni – czy to dobry pomysł?
Jednym z widocznych trendów w aranżacji wnętrz jest otwarta kuchnia, która łączy się z jadalnią. Lampy wiszące to znakomity sposób na doświetlenie strefy jadalnej przy takiej kompozycji. Ten typ oświetlenia najczęściej wykorzystuje się przy doświetlaniu wszelkiego rodzaju stołów czy kącików jadalnych. Tutaj możesz sprawdzić, co oferują producenci https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/828-nowoczesne-lampy-wiszace?q=%2F828-lampy-nowoczesne. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość regulacji ich wysokości. Dzięki temu, kiedy dojdzie do zmiany mebli, można bez problemu dostosować lampę do nowego układu, niezmiennie delikatnie rozświetlając miejsce spożywania posiłków i ciesząc się optymalną jasnością.
Stojące lampy do kuchni – efektowne, ale czy praktyczne?
Lampy stojące są niezwykle eleganckie, a swoją obecnością upiększają każde pomieszczenie. Powstaje jednak uzasadniona obawa, czy ich obecność w kuchni nie będzie negatywnie odbijać się na jej funkcjonalności. Dużo zależy rzecz jasna od wielkości oraz charakteru konstrukcji. Zasadniczo, im większa powierzchnia, tym więcej możliwości. Mała ciasna kuchnia lub niewielki aneks nie będą najlepszym miejscem na lampę stojącą. Natomiast przy dużych otwartych kuchniach, połączonych z jadalnią? Jak najbardziej! Przede wszystkim należy pamiętać, że lampę tego typu podłącza się do osobnego gniazda. W kontekście wszystkich innych sprzętów kuchennych może być to pewien problem, chociaż sprawę powinien załatwić rozgałęziacz. Oprócz tego dużą uwagę trzeba zwrócić na materiały, z jakich taka lampa jest wykonana. Z racji swojego środowiska “pracy”, lepiej, gdy utrzymanie jej w czystości nie będzie stanowiło większego problemu. Największą zaletą lamp podłogowych jest niewątpliwie funkcja umożliwiająca regulację natężenia światła. Inaczej zwana funkcją ściemniania, jest ona niezastąpiona przy tworzeniu wyjątkowego klimatu. Dzięki temu codzienne można pozwolić sobie np. na romantyczną kolację!
Lampy PCV – ciekawe rozwiązanie alternatywne
Ciekawym rozwiązaniem pozostają lampy PCV. Tworzywo PCV, czyli pleksi jest bardzo często wykorzystywane jako w konstrukcji lamp ze względu na swoje właściwości, tłumiące i rozpraszające światło. Te właściwości przekładają się również na bardzo długą żywotność – elementy tego typu mogą służyć przez długi czas bez oznak użycia, a przy tym są bardzo odporne na eksploatację. Ponadto pleksi jest niezwykle plastycznym materiałem. Sprawia to, że oprawy PCV występują w najróżniejszych, fantazyjnych wzorach i kształtach, stanowiąc niebagatelne urozmaicenie każdego wnętrza. Zobacz tutaj kilka przykładów https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/916-lampy-pcv. Do tego dochodzi specjalna technologia pozwalająca na umieszczenie nadruku na kloszu. W katalogach producentów spotkamy się nie tylko ze zdobieniami, lecz także z ciekawym nawiązaniami kulinarnymi, przez co w naszej kuchni zapanuje wyjątkowa atmosfera. Podsumowując, obecnie firmy produkujące dają dekoratorom wnętrz bardzo duże pole do popisu. Sprawia to, że jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia, a nawet najśmielszą aranżację można z powodzeniem zrealizować.