Strona głównaNIERUCHOMOŚCIO czym koniecznie pamiętać wybierając projekt domu?

O czym koniecznie pamiętać wybierając projekt domu?

Kiedy decyzja o budowie własnego domu jest już podjęta, zbieramy pieniądze potrzebne na realizację całej inwestycji, mamy działkę budowlaną, przychodzi czas na to, aby wybrać projekt domu. To bardzo ważny etap, ponieważ zadecyduje on o kształcie naszego przyszłego domu, jak i o kosztach związanych z jego wybudowaniem. Sprawdźmy, o czym należy pamiętać przy wyborze projektu budynku mieszkalnego.

Dopasowanie projektu do działki budowlanej

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru projektu domu jednorodzinnego jest to, jaką działką dysponuje inwestor. Liczą się jej parametry, a więc wielkość, od której zależą wymiary przyszłego domu. Na podstawie szerokości frontu i jego odległości od granicy działki wybierać powinniśmy projekt architektoniczny.

Architekci z pracowni Projektwizja.pl zaznaczają przy tym, że projektowany budynek musi też odpowiadać wytycznym znajdującym się w wydanej przez odpowiedni urząd o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu. To dokument określający podstawowe parametry planowanego obiektu. Dla niektórych terenów nie ma potrzeby wnioskowania o taką decyzję, o ile jest dla nich już rozpisany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który z góry określa formę architektoniczną budynków na danym terenie.

Niezależnie od tego, czy wydana jest decyzja o warunkach zagospodarowania terenu czy istnieje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, wybrany projekt budowlany musi uwzględniać takie wytyczne, m.in. rodzaj dachu i jego materiał pokrycia, kolorystykę, wielkość budynku itp.

Zorientowanie domu według stron świata

We współczesnym budownictwie mieszkaniowym architekci i budowniczy dbają o to, aby dom był odpowiednio rozmieszczony na działce i zorientowany według stron świata. Chodzi tu o to, aby największe okna i przeszklenia znalazły się po południowej stronie, ponieważ w ten sposób można dobrze doświetlić pomieszczenia światłem słonecznym, a przy tym zapewnić sobie dodatkowe źródło ogrzewania.

Nie za duży dom

Błędem, który popełnia wielu inwestorów, jest wybór wielkości domu niedopasowanej do realnych potrzeb domowników. Zbyt duży dom będzie niefunkcjonalny i zacznie z czasem generować wysokie koszty związane z jego utrzymaniem, a zwłaszcza z ogrzewaniem.

Koszty inwestycji ważne przy wyborze projektu

Na etapie wstępnego planowania i wyboru projektu są pewne decyzje, których podjęcie pozwoli obniżyć koszty całej inwestycji. Istotną kwestią pozostaje wielkość budynku, czy jego forma architektoniczna, ilość pięter i rodzaj zadaszenia. Zasadniczo im prostszy budynek, tym mniejsze będą koszty jego wzniesienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read