Strona głównaARANŻACJEPłytki ceramiczne na ścianę i podłogę

Płytki ceramiczne na ścianę i podłogę

Dekorowanie pomieszczeń to zadanie co prawda żmudne, niemniej uzyskiwane w jego toku efekty potrafią być naprawdę zaskakujące. Szczególnie, gdy mowa o dekorowaniu ścian i podłóg przy wykorzystaniu płytek ceramicznych. Od wielu już lat, cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem, a ostatnio przeżywają swoisty renesans popularności. Wynika to przede wszystkim z faktu, że coraz więcej rodzajów płytek jest dostępnych na naszym rynku.

Płytki ceramiczne – gdzie je stosujemy?

Z płytek ceramicznych możemy skorzystać w urządzeniu niemal każdego pomieszczenia w naszym gospodarstwie domowym. Najczęściej jednak używamy ich w tych pomieszczeniach, które narażone są na oddziaływanie specyficznych czynników. Mowa przede wszystkim o wilgoci, rozlanej wodzie, mokrych zabrudzeniach lub innych. W rezultacie – to właśnie kuchnie i łazienki najchętniej urządzamy, korzystając z płytek ceramicznych.

Ponadto, płytki stosowane są w pomieszczeniach, które często eksploatujemy – na przykład często przez nie przechodzimy, bądź też narażone są na kontakt z zabrudzeniami wnoszonymi z zewnątrz do domu. Do takich należą korytarz, a także salon i przedpokój. Wówczas, płytki ceramiczne stanowią łatwą w sprzątaniu i odporną na uszkodzenia powierzchnię.

Płytki ceramiczne naścienne

Wśród płytek ceramicznych dedykowanych na ściany, znajdziemy liczne motywy estetyczne i ozdobne. Do najchętniej wybieranych należą gotowe kolekcje, przeznaczone do konkretnych pomieszczeń. Często, przedstawiają one proste motywy ozdobne – na przykład geometryczne – i wykonane są z przyjemnych dla oka barw. Znajdziemy zarówno te oparte na delikatnych kontrastach barw, jak i drobne, przyjemne dla oka mozaiki i desenie.

Szczególnie właśnie mozaiki cieszą się ostatnio popularnością. Potrafią stanowić wspaniałe wykończenie wielu pomieszczeń, jak i służą do wydzielania konkretnych stref lub – tworzenia ozdobnych pasków.

Ponadto, na popularności zyskują płytki wielkoformatowe, przedstawiające najczęściej jednolite i delikatne płaszczyzny. Niekiedy imitując konkretne materiały – na przykład drewno lub ozdobne kamienie. Ich zaletą jest możliwość bezfugowej instalacji.

Płytki ceramiczne przeznaczone na podłogę

W płytkach ceramicznych stosowanych na podłodze liczą się zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne. Co oczywiste – podłoga w przeciwieństwie do ścian, wystawiona jest na inny rodzaj oddziaływań, a przez to – narażona jest na odmienne zagrożenia.

Podczas wyboru płytek ceramicznych na podłogę powinniśmy więc zwrócić uwagę na takie praktyczne parametry jak klasa ścieralności. Jest ona wyrażona wskaźnikiem PEI, oznaczającym odporność ich powierzchni na ścieranie. Zasada jest prosta – im wyższy wskaźnik PEI, tym wyższa jest klasa ścieralności danych płytek.

Do salonu, przeznaczone są płytki o klasie wynoszącej 3/750. Oznacza to, że przemieszczając się po nich w obuwiu o miękkiej podeszwie lub skarpetkach, nie pozostawiamy żadnych zarysowań. Płytki o klasie 3/1500 przeznaczone są do przedpokoju lub kuchni, w których ilość potencjalnych zabrudzeń może być większa. Płytki o wyższym wskaźniku PEI przeznaczone są do pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej, z których na co dzień korzysta wiele osób.

Warto na koniec zwrócić uwagę, że w płytki ceramiczne, dedykowane do różnych pomieszczeń oraz o różnym parametrze ścieralności, zaopatrzysz się na Plytki24.pl.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read