Strona głównaARANŻACJEMeble, które zmieniły obraz świata

Meble, które zmieniły obraz świata

Meble mają rewolucyjną moc. O świecie i o nas samych, mówią więcej, niż mogłoby się wydawać. To przedmioty bardzo intymnie z nami związane, do których często jesteśmy bardzo mocno przywiązani. Przed wami trzy designerskie meble, które złotymi zgłoskami zapisały się w dziejach świata!

Meble designerskie to przedmioty jedyne w swoim rodzaju. Mówią wiele nie tylko o swoich właścicielach. Mówią także „same za siebie”, odzwierciedlają swoje czasy i reprezentują wyznaczają nowe kierunki w sztuce. Piękno, harmonia są dla ciebie ważne? Wystarczy jeden rzut oka na meble, które ustawione są w twoim pokoju, by rozpoznać w tobie konesera pięknych przedmiotów. Cenisz sobie starannie, ręcznie wykonane rzeczy, doceniasz wartość ludzkiej pracy, a wyżej niż fabryczne wyroby cenisz wytwory ludzkich rąk? Meble opowiedzą o tym twoim gościom w twoim imieniu. Interesujesz się designem, historią sztuki? Wystarczy jeden mebel znany z historii wzornictwa, by twoi goście zorientowali się, z czym wiążą się twoje pasje. Bierzemy na tapetę trzy meble designerskie – ikony wzornictwa, które zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach świata i które możesz mieć w swoim domu!

Krzesło DAR

Krzesło to jest jednym z symboli biomorfizmu (inaczej zwanego zoomorfizmem lub neoorganicyzmem). Nurt ten rozwinął się w latach 40 XX w. Jak sama nazwa wskazuje, czerpie on inspirację z natury, naśladując płynne, zaokrąglone, często nieregularne formy roślinne czy krzywizny ludzkiego ciała. A jednocześnie łączy nawiązujące do natury formy z materiałami high-tech. Designerskie meble reprezentujące ten nurt to np. krzesła z cyklu DAR, które zaprojektowali Charles i Ray Eamesowie.

Krzesło DAR

Bauhaus – krzesło Barcelona

Designerskie meble w stylu Bauhaus? Chociaż nurt ten kojarzymy przede wszystkim z architekturą, którą to sztukę jego przedstawiciele uważali za dominującą dziedzinę projektowania. Mimo upływu wieku od chwili powstania Bauhausu, jego idee wciąż są żywe. Szkoła, powstała w na początku XX wieku w Weimarze, we wzornictwie propagowała styl graficzny, charakteryzujący się prostotą form, odrzuceniem ornamentacji na rzecz funkcjonalizmu, zastąpieniem formami geometrycznymi, abstrakcyjnymi tematów zaczerpniętych z natury. Operowanie płaskimi powierzchniami i kątami prostymi. Meblem reprezentującym Bauhaus jest krzesło Barcelona (model MR 90), które narodziło się w pracowni Ludwiga Miesa van der Rohe w 1929 roku. Krzesło produkowane jest do dziś.

Krzesło Barcelona

Styl skandynawski

Czy wiecie, że styl skandynawski ma już grubo ponad 100 lat? Zważywszy na jego niesłabnącą popularność aż trudno w to uwierzyć! Meble designerskie w stylu skandynawskim spotkać można zarówno w domach, jak i miejscach użytku publicznego, salonach czy biurach. Po czym można rozpoznać styl skandynawski? Cechami, które go wyróżniają są czyste linie i proste rzeźbiarskie formy, a także jasne drewno najczęściej wykorzystywane jako materiał. Styl ten preferuje materiały naturalne: drewno (brzoza, buk, tek), czy skórę. Designerskie meble w stylu skandynawskim łatwo rozpoznać. Jednym z do dziś najchętniej wykorzystywanych mebli designerskich w stylu skandynawskim jest krzesło Jajko projektu Arne Jacobsena, które, jak łatwo się domyślić nawiązuje kształtem do jajecznej skorupki. Wciąż popularnymi projektami Jacobsena są też krzesła Łabędź i Mrówka.

A zatem, co mówią o tobie twoje meble? Koneserzy pięknych i designerskich mebli mogą zajrzeć do internetowego sklepu www.customform.co, mogącego się pochwalić bardzo szeroką ofertą designerskich, pięknie zaprojektowanych mebli.

Krzesło Jajko

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read