Strona głównaDOMRodzaje klamek okiennych

Rodzaje klamek okiennych

Klamka do okna pełni nie tylko funkcję praktyczną, lecz także dekoracyjną. Ten mały element stolarki okiennej wbrew pozorom powinien być zawsze dobrany do pomieszczenia w którym się znajduje.

Klamki do okien najważniejsze informacje

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, iż klamka okienna powinna spełniać przede wszystkim funkcję swobodnego otwierania i zamykania okna. Klamka musi być kompatybilna z rodzajem okna które obsługuje. W przypadku złego działania klamki nie jest możliwe w pełni użytkowanie danego okna. Na pierwszy rzut oka wszystkie klamki do okien wyglądają identycznie albo są bardzo podobne do siebie. Jednak klamki między sobą posiadają znaczne różnice. Przede wszystkim różnią się materiałem z którego są wykonane oraz cechami, które charakteryzują dany rodzaj okna. Na rynku można znaleźć klamki:

– z przyciskiem

– z kluczykiem

– standardowe klamki aluminiowe

– standardowe klamki PCV

Rodzaje klamek ze względu na materiał, z którego są wykonane

Klamki okienne mogą być wykonane z plastiku, metalu oraz plastiku i metalu jednocześnie. Klamki plastikowe najczęściej montuje się do okien z plastikowa ramą. W oknach PCV z reguły montowane są klamki PCV. Klamki z metalu zwykle wykonuje się z: mosiądzu, aluminium bądź stali. Bardzo popularne stały się klamki metalowo- plastikowe. Przeważnie wykonywane są z: PCV i aluminium bądź z PCV i mosiądzu.

Jak dobrze dobrać klamkę do okna?

Łatwo się pogubić w szerokim asortymencie dostępnych klamek na rynku. Klamki mogą mieć kształt tradycyjny, prosty, nowoczesny czy stylizowany na starodawny. Przykłady dostępnych klamek na rynku można znaleźć http://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-okien/klamki-okienne. Naturalnie ostateczny wybór klamki zależy głównie od aranżacji wnętrza i rodzaju okna. Na rynku dostępne są klamki:

  • do okien aluminiowych- najczęściej do okien aluminiowych stosuje się aluminiowe klamki; jednak do tego typu okna dobrze prezentują się również klamki z mosiądzu, stali czy klamki metalowe ocynkowane
  • do okien drewnianych- najlepszym wyborem będzie klamka metalowa z aluminium bądź mosiądzu
  • do okien PCV- kolorystycznie powinna być dobrana do koloru ramy okna
  • do okna z kluczykiem- stanowią doskonałe zabezpieczenie antywłamaniowe oraz chronią dzieci przed wypadnięciem z okna; klamki okienne z zamkiem są idealnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych
  • z przyciskiem- są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne; najczęściej produkowane są w kolorze białym

Jakie są ceny klamek do okna?

Klamki okienne nie są drogimi akcesoriami. Najtańsza klamka okienna kosztuje około 10 zł, jednak za taką bardzo ekskluzywną klamkę należy zapłacić nawet kilkaset złotych. Naturalnie cena klamki jest uwarunkowana nie tylko materiałem z którego jest wykonana, lecz także rodzajem oraz budową.

Oczywiście klamka do okna powinna być nie tylko funkcjonalna, lecz także musi być odpowiednio dobrana do wyglądu okna w którym się znajduje. Jednakże klamka okienna spełnia także ważny element estetyczny i należałoby, aby była dobrana do wnętrza w którym się znajduje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read