Swego czasu łazienkę uważano tylko i wyłącznie za pomieszczenie praktyczne, służące konkretnym celom, którego estetyczne urządzenie jest kwestią absolutnie drugorzędną. Dzisiaj natomiast coraz większą wagę przykłada się także do estetyki tego pomieszczenia. Warto jednak zauważyć, że zachwycająca estetyka i funkcjonalność jak najbardziej mogą iść ze sobą w parze. Idealnym tego przykładem jest stelaż do wc.
Wisząca armatura łazienkowa
Warto w tym miejscu wyjaśnić, czym tak właściwie jest stelaż do wc. Jest to konstrukcja, którą montuje się w ścianie, jako podporę dla miski wc. Często stosuje się nazwę stelaż podtynkowy, gdyż określanie go jako stelaż do miski wc jest nieco mylne, ponieważ konstrukcja ta sprawdza się również w przypadku innych elementów armatury łazienkowej. Można na nim zamontować również bidet lub umywalkę. Jednak po co w ogóle korzystać ze stelaża?
Umieszczona w ścianie konstrukcja umożliwia podwieszenie armatury łazienkowej. Bez wątpienia jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ale również interesujące z perspektywy estetyki. Rzecz w tym, iż wisząca deska sedesowa, ale także znajdująca się w powietrzu umywalka czy bidet wyglądają bardzo nowocześnie. Jeżeli natomiast chodzi o funkcjonalność, polega ona na zaoszczędzeniu nieco miejsca. Pod miską można schować choćby szczotkę do jej czyszczenia oraz odpowiedni środek chemiczny. Co więcej, za sprawą wiszącej armatury łazienkowej pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.
Stelaż do wc – co mamy do wyboru?
Warto zauważyć, że na rynku dostępnych jest dziś wiele stelaży. Część z nich przeznaczona jest do misek wc, inne służą do mocowania umywalek i bidetów. Ponadto, stelaż powinien być również dopasowany pod względem wielkości oraz wytrzymałości do wielkości i wagi danego elementu armatury łazienkowej. Niemniej jednak trzeba także wziąć pod uwagę architekturę danego pomieszczenia. Pierwszą kwestią jest rozmiar i kształt ściany, w której chcemy umieścić stelaż do wc z roca.pl, jednak najistotniejszą kwestią jest materiał, z jakiego ją wykonano.
Ze względu na typ ściany, w której instaluje się konstrukcję, stelaże do wc dzieli się na przeznaczone do:
-
zabudowy ciężkiej – są to masywne i ciężkie stelaże, stosowane w zabudowie murowanej. Ich instalacja wymaga obmurowania przy użyciu płyty kartonowo-gipsowej
-
uniwersalne – tak zwane stelaże do zabudowy lekkiej, to tak naprawdę konstrukcje uniwersalne, które można wykorzystać w każdego rodzaju zabudowie. Sprawdzą się w ścianie murowanej, jednak można je wmontować również w lekką i cienką ścianę, gdyż stelaż tego typu nie stanowi dla niej zbyt dużego obciążenia.
Niewątpliwie stelaż do zabudowy to idealne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie mieć funkcjonalną łazienkę, a jednocześnie nie boi się innowacyjnych rozwiązań. Niemniej pomimo całej innowacyjności wiszącej armatury, nie stanowi ona dzisiaj już tak bardzo ekstrawaganckiego rozwiązania. Co prawda jeszcze 20-25 lat temu nie sposób było spotkać miskę wiszącą czy bidet w polskim mieszkaniu, jednak dzisiaj jest to zdecydowanie coraz częstszy widok.