Wylewka to podkład pod posadzkę, którego zadaniem jest wyrównanie powierzchni przed położeniem na niej właściwej podłogi. Do wykonania wylewki można użyć zaprawy betonowej, cementowej lub anhydrytowej. Czym różnią się poszczególne rozwiązania i jakie mają właściwości?
Bez względu na to, czy na podłodze chcemy położyć parkiet z litego drewna, panele, płytki czy wykładzinę pierwszym krokiem jest wykonanie wylewki. To nic innego, jak przygotowanie powierzchni pod warstwę wykończeniową podłogi. Kładzie się ją na izolację poziomą, którą może być m.in. styropian. Głównym zadaniem wylewki, zwanej też jastrychem lub szlichtą jest wyrównanie podłogi, dlatego może mieć od 2 mm, do nawet 100 mm grubości. Obecnie najpopularniejszym materiałem, z którego możemy ją wykonać jest zaprawa: cementowa, betonowa lub anhydrytowa. Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami i przeznaczeniem, dlatego wybór odpowiedniego materiału powinien być uzależniony od konkretnych warunków w pomieszczeniu.
Wylewka cementowa – rozwiązanie ekonomiczne i uniwersalne
Zaprawa cementowa powstaje z cementu portlandzkiego i piasku zmieszanych z wodą. Można ją kupić w formie gotowej, ale prosty skład sprawia, że bez problemu wykonamy ją samodzielnie. Również samodzielnie rozprowadzimy ją na powierzchni podłogi – ręcznie lub mechanicznie. Gęstą mieszankę wylewa się, a następnie zaciera i rozprowadza pacą. Istotne jest wykonanie dylatacji, która zapewnia miejsce na pracę podkładu. Po wylaniu posadzki konieczne jest przez pierwszy tydzień nawilżanie jej wodą. Wylewka cementowa uzyskuje swoje właściwości po miesiącu. Idealnie sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Z powodzeniem spełni swoje zadanie w domach mieszkalnych, w tym także w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Łatwość wykonania zaprawy oraz dostępność składników sprawia, że to rozwiązanie ekonomiczne i wygodne. Wylewka cementowa charakteryzuje się wytrzymałością i można ją stosować w większości budynków.
Wylewka betonowa – wytrzymała i nośna
Do stworzenia zaprawy betonowej potrzebny jest piasek, żwir lub grys oraz woda. Tego rodzaju składniki zapewniają wylewce bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie, odporność oraz mniejsze ryzyko kurczenia się w czasie wysychania. Gotowa masa ma konsystencję od gęstej, nawet do półsuchej. Prawidłowe rozprowadzanie zaprawy odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia -miksokreta. Podobnie, jak w przypadku wylewki cementowej, także beton wymaga nawilżania w czasie schnięcia. Materiał jest jednak znacznie bardziej wytrzymały niż cement. Dlatego najczęściej zaleca się stosować wylewkę betonową w miejscach, gdzie wymagana jest gruba podłoga, narażona na silne obciążenie. Beton nie absorbuje wody i dobrze przewodzi ciepło. Wylewka betonowa to doskonałe rozwiązanie do łazienek i kuchni, także kiedy zaplanowaliśmy tam ogrzewanie podłogowe.
Wylewka anhydrytowa – odporna i szybkoschnąca
Wylewka anhydrytowa to specjalna masa na bazie gipsu o właściwościach samopoziomujących. Płynna konsystencja pozwala nanosić ją szybko i równomiernie, a szybkie schnięcie sprawia, że cały proces przygotowania podłogi skraca się nawet 3-krotnie. Za pomocą wylewki anhydrytowej możemy osiągnąć podkład o grubości 2-10 cm, który będzie nie tylko wytrzymały i odporny na zmienne temperatury, ale także niekurczliwy i dobrze przewodzący ciepło. To doskonały materiał do stosowania na podłodze, na której planujemy położyć ogrzewanie podłogowe. Co ważne, anhydryt sprawdzi się tylko w pomieszczeniach suchych, ponieważ nie jest odporny na działanie wody. Nie zaleca się także stosowanie tego rodzaju podkładu na zewnątrz budynków.
Bez względu na typ wylewki, jaki chcemy zastosować w przypadku naszej inwestycji, warto korzystać z produktów pochodzących od sprawdzonych i cenionych producentów. Istotna jest również współpraca z doświadczonymi sprzedawcami, którzy doradzą odpowiednie rozwiązanie i zaoferują nam towar w atrakcyjnej cenie. Klikając w poniższy link trafią Państwo do sklepu, który od ponad 25 lat dba o zadowolenie klientów dostarczając im dostępne od ręki, jakościowe materiały budowlane w korzystnych cenach.
Link do sklepu -> https://www.realbud.com/pl/zaprawy-tradycyjne-645