Strona głównaPORADYGniazdka elektryczne - może coś zmienić w domowej instalacji?

Gniazdka elektryczne – może coś zmienić w domowej instalacji?

W większości naszych domów od lat funkcjonują te same gniazdka elektryczne. Zamontowane podczas jednego z remontów są przez nas ignorowane i niezauważane, mimo iż stylistycznie kompletnie nie pasują do nowoczesnego wnętrza. A może wymienić gniazdka i od razu wybrać takie bardziej funkcjonalne?

Ilość ma znaczenie

Jeśli już decydujemy się na wymianę gniazd, warto zrobić to w całym pomieszczeniu. Nawet jeśli większości gniazdek nie widać, raz na jakiś czas przyda się ich wymiana. Poza tym posiadanie gniazdek kolorystyką i stylem nawiązujących do łączników poprawia ogólną estetykę pomieszczenia. Można wybrać gniazdka w jednym kolorze, ale można również kupić cały zestaw gniazd i łączników bez ramek, a te dobrać np. do koloru blatu kuchennego czy innych elementów. To ważne, zwłaszcza jeśli gniazda zlokalizowane są na widoku.

Jeśli mamy możliwość ingerencji w instalację elektryczną, warto przy okazji wymiany dodać gniazda w miejscach, gdzie dotychczas ich brakowało. Najtrudniej może być w łazience wykończonej płytkami, bo tam każde kolejne nawiercanie dawno położonych płytek może skutkować ich ukruszeniem, stąd przyda się specjalistyczna pomoc.

Gniazdka z klapką

W łazience i innych pomieszczeniach, gdzie występuje ryzyko zachlapania wodą, koniecznie zamontować trzeba gniazdka z klapką. Takie gniazdka posiadają podwyższony stopień ochrony mechanizmów, zwykle będzie to IP44. Ten stopień ochrony oznacza, że gniazdo chronione jest przed ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większymi oraz chronione przed bryzgami wody z dowolnego kierunku.

Gniazdka z klapką są też dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym, gdzie zawsze istnieje ryzyko, że maluch przez przypadek włoży coś do kontaktu. Zastosowanie gniazd z przesłonami jest rozwiązaniem wygodniejszym niż zaślepki, które za każdym razem, chcąc skorzystać z kontaktu, trzeba wyjąć z użyciem specjalnego klucza.

Dodatkowe gniazdka, które ułatwiają życie

Dziś w bogatej ofercie producentów zaawansowanego sprzętu elektrycznego mamy nie tylko zwykłe gniazdka, ale również te do zadań specjalnych. Wśród nich na pewno wymienić należy gniazdo do ładowarki USB – tak potrzebne w każdym domu. Najczęściej, by naładować coś przez kabel USB, używamy przełączki lub podpinamy sprzęt do komputera, a przecież powerbank, słuchawki czy tablet można ładować bezpośrednio z kontaktu, bez konieczności użycia jakichkolwiek dodatkowych przełączek czy wtyczek.

Przy wyborze gniazd do naszego domu, zawsze kierujmy się przede wszystkim marką producenta. Im bardziej profesjonalny producent, taki jak Schneider Electric, tym większa pewność bezpieczeństwa naszej instalacji. W Internecie znajdziemy najróżniejsze, czasem bardzo atrakcyjne wizualnie, gniazda, sprzedawane na azjatyckich aukcjach. Jednak bezpieczeństwo z ich korzystania jest ograniczone. Jeśli nie są oferowane w sklepach z siedzibą na terenie Unii Europejskiej, znaczy, że nie spełniają norm dopuszczających ich do sprzedaży także w naszym kraju. To z kolei będzie oznaczać duże niebezpieczeństwo dla całej naszej instalacji elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read