Część inwestorów, z pewnych względów, nie chce lub nie może wybudować garażu – czy to wbudowanego w bryłę domu, czy też wolnostojącego. W takiej sytuacji, dobrym, alternatywnym rozwiązaniem będzie wiata na samochód. W sprzedaży dostępne są interesujące projekty wiat garażowych, dedykowane dla jednego, dwóch lub większej liczby pojazdów. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Wiaty – szeroka gama dostępnych propozycji
Jeżeli planujemy budowę wiaty garażowej, możemy zdecydować się na jedną – spośród wielu – ciekawych koncepcji. W katalogach oraz na stronie Muratora znajdziemy zarówno projekty samych wiat, jak i połączonych z budynkiem gospodarczym lub garażem. Mogą one służyć do parkowania pojazdów oraz przechowywania różnorodnych przedmiotów – narzędzi ogrodniczych, kosiarek czy zapasowego kompletu opon. W kolekcji dostępne są również projekty budynków z wiatą rekreacyjną, w której możemy zorganizować przestrzeń do grillowania lub przeznaczyć na cele gospodarcze np. składowanie zapasu drewna.
Możemy zdecydować się na zakup projektu, który jest oparty o trwałą technologię murowaną lub znacznie szybszą w realizacji technologię drewnianą. Urozmaicona stylistyka wiat garażowych sprawia, że będą one doskonale komponować się z klasycznymi oraz bardziej nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi. Dodatkowo, możemy łatwo dopasować je do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy, bez trudu wybierając optymalne rozwiązanie – zgodne z przepisami oraz naszymi własnymi preferencjami. O czym powinniśmy pamiętać, kupując projekt wiaty na samochód?
Na co zwrócić uwagę, planując zakup projektu wiaty garażowej?
Przeglądając projekty wiat garażowych, przed dokonaniem ostatecznej decyzji, zwróćmy uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim dopasujmy wielkość budowli do ilości posiadanych pojazdów. Miejmy na względzie zarówno już użytkowane samochody, jak i te, które planujemy zakupić w przyszłości. Jeżeli korzystamy z aut o znacznych rozmiarach, takich jak chociażby SUVy, pick-upy czy dostawcze, wybierzmy projekt wiaty o odpowiednich wymiarach, która bez trudu pomieści nasz pojazd. Jej wielkość dostosujmy także do metrażu posesji. Na niewielkiej działce lepiej będzie prezentować się nieduża i stosunkowo prosta wiata garażowa, podczas gdy na okazałym terenie – większa wiata na samochód o rozbudowanej bryle.
Zastanówmy się następnie, jakie ma być przeznaczenie takiej budowli? W sytuacji, gdy planujemy w niej jedynie parkować nasze auto, wystarczająca będzie nieskomplikowana wiata bez dodatkowych udogodnień. Możemy jednak wziąć pod uwagę bardziej wszechstronne propozycje, czyli wiaty połączone z garażem, pomieszczeniem gospodarczym czy też częścią rekreacyjną, w której urządzimy kącik wypoczynkowy.
Zależnie od naszych potrzeb, możemy zdecydować się na zadaszoną wiatę garażową bez ścian, jak również wersję zabudowaną, która skutecznie uchroni nasz pojazd przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie bez znaczenia będzie także dopasowanie stylu wiaty garażowej do posiadanego budynku mieszkalnego. Pozwoli to na zachowanie spójności oraz pozytywnie wpłynie na ogólną estetykę naszej nieruchomości.
Wiata garażowa to wyjątkowo praktyczna budowla, którą warto posiadać na każdej posesji. Dedykowana przede wszystkim do garażowania pojazdu, może służyć również jako magazyn na sprzęty ogrodnicze czy zadaszona strefa rekreacyjna. Optymalnie dopasowany projekt wiaty na samochód pozwoli nam stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń gospodarczą, współgrającą z pozostałymi elementami aranżacji na terenie naszej działki.
Zdjęcie: Projekt G61 – Garaż z wiatą garażową z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl