Strona głównaPORADYZalety i ograniczenia gaśnic śniegowych

Zalety i ograniczenia gaśnic śniegowych

Planując zakup gaśnicy śniegowej, powinniśmy dowiedzieć się na jej temat najważniejszych informacji, zwłaszcza tego, jakie ma zalety i wady. Poznajmy więc jedne i drugie.

Jak działa gaśnica śniegowa? Jakie pożary gasi?

W gaśnicy śniegowej środkiem gaśniczym jest skroplony dwutlenek węgla zawarty w wysokociśnieniowej butli. Podczas jej użycia, substancja ta rozpręża się adiabatycznie, oziębiając do około minus 78 stopni Celsjusza i zestala w formę tzw. suchego lodu. I właśnie niska temperatura wpływa na skuteczne działanie gaśnicze. Jej znaczne obniżanie plus odcinanie dostępu tlenu zapewni oczekiwany rezultat. Gaśnice śniegowe przeznaczone są zwłaszcza do gaszenia pożarów z grupy B (pożary cieczy i materiałów stałych topiących się), C (pożary gazów palnych), urządzeń elektrycznych (zwykle do 1000 V, szczególnie elektroniki i maszyn precyzyjnych. 

Zalety gaśnic śniegowych – poznajmy je

Tak jak nazwa wskazuje, głównym składnikiem gaśnic śniegowych jest śnieg pod postacią niewielkich kryształków lub proszku. Jest on wyrzucany pod dużym ciśnieniem, co szybko i skutecznie obniża temperaturę gaszonego materiału, co powoduje jego schładzanie i w konsekwencji ograniczenie płomieni. Bardzo ważną zaletą gaśnic śniegowych jest też ich bezpieczeństwo i ekologiczność, a do dlatego, że nie zawierają one szkodliwych gazów i substancji chemicznych, mogących wpłynąć negatywnie na zdrowie człowieka. Nie wpływają też w żaden sposób na środowisko. A to dlatego, że substancja czynna w gaśnicach (śnieg lub proszek) jest naturalna i działa nieinwazyjnie. 

Jakie są mankamenty tego rodzaju gaśnic?

Jak widać, gaśnice śniegowe mają wiele zalet, ale niestety nie tylko, bo trzeba też wspomnieć o ich ograniczeniach. Mowa tu przede wszystkim o tym, że są najbardziej skuteczne tylko w początkowej fazie pożaru, więc jeśli jest on duży lub rozprzestrzenia się na większą powierzchnię, tego rodzaju gaśnice mogą sobie z nim nie poradzić. Nie są one też rekomendowane do pożarów gazowych, ponieważ nie gwarantują skutecznego powstrzymywania tak powstałych płomieni. Co równie istotne, nie są zbyt pojemne, przeważnie występują jako gaśnice śniegowe 5 kg, co oznacza, że można je stosować do ograniczonej liczby pożarów. Po więcej zapraszamy pod adres https://sklep-ppoz.pl/pl/c/gasnice-sniegowe/27

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read