Strona głównaPORADYGaraże blaszane – ocynk czy akryl?

Garaże blaszane – ocynk czy akryl?

Wolnostojące garaże zyskują na popularności. Stanowią alternatywę zarówno dla konstrukcji murowanych, jak i tych znajdujących się w obrysie domu. Duża różnorodność dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Który z nich sprawdzi się najlepiej? Jakie rozwiązanie warto wybrać w naszym przypadku?

Największym zainteresowaniem cieszą się blaszane garaże z blachy ocynkowanej lub akrylowej. Dzisiaj podpowiemy, czym różnią się te dwie konstrukcje oraz w jakich przypadkach najlepiej się sprawdzą.

Garaż blaszak ocynkowany – dlaczego warto?

Garaże blaszaki z blachy ocynkowanej charakteryzują się nieco niższą ceną niż ich akrylowe odpowiedniki. Co prawda, modele ocynkowane można samodzielnie pomalować, jednak opłacalność takiej inwestycji jest znikoma. Ponadto ręczne pokrywanie farbą nie jest tak samo dokładne, jak mechaniczne – dlatego też na materiale mogą pojawić się nieestetyczne zacieki.

Kupując blaszaka z blachy ocynkowanej, warto więc przemyśleć, gdzie znajdzie on swoje zastosowanie. Tego typu konstrukcje zazwyczaj można spotkać na placach budowy domów jednorodzinnych, jako magazyny do przechowywania różnych sprzętów i przedmiotów, a także na działkach typowo rekreacyjnych.

Ofertę ocynkowanych garaży blaszanych znajdziesz pod adresem: www.karstal.pl/67-garaze-blaszane-ocynkowane.

Garaż blaszany z blachy akrylowej – tak czy nie?

Garaż dwustanowiskowy lub jednostanowiskowy pokryty blachą akrylową wykazuje większą odporność na korozję. Nie da się również ukryć, że ma on atrakcyjniejszą formę niż model wyłącznie w ocynku. Atutem tego rozwiązania pozostaje duża różnorodność kolorów – od stonowanych grafitów po odważniejsze, wyróżniające się barwy. Ponadto tego typu konstrukcje mogą być pokryte różnymi kolorami – ściany w jednym odcieniu, natomiast brama w zupełnie innej barwie. Dzięki temu możliwe jest indywidualne dopasowanie wzornictwa obiektu do pozostałych elementów znajdujących się na działce.

Garaże wykonane z blachy akrylowej są malowane fabrycznie, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości. Nie ma tutaj mowy o żadnych zaciekach czy nieestetycznych smugach farby. Są one nieco droższe od modeli ocynkowanych, jednak rekompensują to innymi zaletami. Nie występuje tutaj konieczność samodzielnego malowania konstrukcji, co jest dodatkową oszczędnością czasu.

Modele wykonane z blachy akrylowej możesz znaleźć tutaj: www.karstal.pl/68-garaze-blaszane-akrylowe.

Ciekawym rozwiązaniem jest również garaż drewnopodobny, którego konstrukcja do złudzenia przypomina wykonanie z drewna. Jest on pokryty wysokiej jakości okleiną imitującą ten naturalny materiał.

Ocynk i akryl – podstawowe różnice

Czy wiesz, że blacha akrylowa to tak naprawdę blacha ocynkowana, jednak z fabrycznie nałożoną powłoką w wybranych kolorze? Zadaniem takiego zabiegu jest nie tylko podniesienie atrakcyjności konstrukcji, ale również dodatkowe zabezpieczenie jej przed korozją. Akryl chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Należy jednak pamiętać o tym, że sama blacha ocynkowana również jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, jednak w nieco mniejszym stopniu. Ogólnie jednak to garaże akrylowe uznawane są za trwalsze.

Niektórzy decydują się na zakup modelu ocynkowanego z uwagi na jego niższą cenę, a następnie samodzielnie pokrywają go farbą. Jak już jednak wspomnieliśmy, takie rozwiązanie nie da idealnego efektu. Wiąże się z koniecznością zakupu nie tylko farby, ale również pędzla (lub walka) i preparatu do odtłuszczania powierzchni. Im większy garaż, tym więcej czasu i materiału należy poświęcić na uzyskanie satysfakcjonującego efektu.

Garaże ocynkowane doskonale sprawdzą się w sytuacji, w której walory estetyczne odgrywają drugorzędną rolę. Mowa tu m.in. o placach budowy domów jednorodzinnych czy innych czasowych zastosowaniach. Modele z blachy akrylowej to natomiast rozwiązanie szczególnie polecane na działki przy zamieszkałych już budynkach. Dzięki dużej różnorodności kolorów można wybrać barwę idealnie komponującą się m.in. z elementami elewacji domu czy ogrodzeniem. W połączeniu z dodatkową ochroną przed korozją pozwoli to stworzyć spójną koncepcję na lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read