Strona głównaPORADYIdealnie czysta pomieszczenia w muzeach i galeriach sztuki. Jak na bieżąco dbać...

Idealnie czysta pomieszczenia w muzeach i galeriach sztuki. Jak na bieżąco dbać o porządek w miejscu publicznym?

Galerie sztuki i muzea regularnie odwiedzane są przez mnóstwo osób zarówno z kraju, jak i zagranicy. Miejsca te od zawsze kojarzyły nam się z doświadczaniem sztuki wyższej i to właśnie w nich panuje wyjątkowa atmosfera. Jest cicho i spokojnie, dzięki czemu możemy kontemplować obraz lub inne dzieło danego artysty. Jednak oprócz tego, w muzeach i galeriach sztuki powinno być zawsze czysto, zwłaszcza w weekendy, kiedy zaobserwować możemy większą ilość turystów w miastach.

Odciski palców, brudna podłoga, kurz na meblach – czyli trochę o najczęstszych zabrudzeniach w muzeach i galeriach sztuki

Kiedy odwiedzamy muzeum zazwyczaj nasza uwaga koncentruje się na dziełach artystów. Jednak ukryte eksponaty najpiękniej zostaną zaprezentowane przez idealnie czystą gablotkę, która pozbawiona będzie zabrudzeń. Do takich należą zwykle odciski palców. Klienci bardzo często dotykają gablotek, wobec czego na ich powierzchniach gromadzą się widoczne zanieczyszczenia.

Innym problemem jest kurz na meblach, który zwykle osada się w ekspresowym tempie. Kurz to siedlisko roztoczy, który może powodować suchy kaszel czy łzawienie oczu. Poza tym jest niedopuszczalny w miejscu takim jak muzeum, w którym powinien panować bezwzględny porządek. Wszystkie meble powinny zawsze wzorcowo błyszczeć i być pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Odwiedzający wystawy klienci zwracają także uwagę na czystość podłóg. Często to podłogi stanowią także element wystroju galerii sztuki, zwłaszcza te drewniane czy mozaiczne. Niestety to na nich bardzo często gromadzi się najwięcej plam i zanieczyszczeń. Zimą i jesienią problem ten jest jeszcze większy, a personel sprzątający musi na bieżąco dbać o czystość podłóg.

Profesjonalne środki chemiczne rozwiązaniem problemu

Środki chemiczne, których używa się do sprzątania muzeów czy galerii sztuk powinny posiadać silne właściwości bakteriobójcze, a także chronić powierzchnię mebli przed kolejnymi zanieczyszczeniami. Gruntowne sprzątanie pomieszczeń po całym dniu zwiedzania jest prostsze, ponieważ personel ma czas, aby wszystko skrupulatnie posprzątać. Problem stanowi zwykle bieżąca dbałość o utrzymanie w czystości sal i asortymentu. Wobec tego tak istotne jest konsekwentne korzystanie z profesjonalnej chemii czyszczącej.

W trakcie przerwy pomiędzy zwiedzaniem, wystarczy na ściereczkę nanieść odrobinę preparatu chemicznego i wytrzeć mebel. Pamiętajmy, aby zawsze robić to warstwowo, czyli od górnej półki aż po dolne. W przypadku czyszczenia gablotek należy nanieść odrobinę środka przeznaczonego do czyszczenia szkła na ręcznik papierowy bądź ściereczkę z mikrofibry. Niestety w przypadku podłóg, ich regularne mycie jest niemożliwe, ponieważ nie zdążą wyschnąć przed przyjściem kolejnych gości. Dlatego personel powinien na bieżącą wycierać jedynie plamy i zabrudzenia, które pojawiają się na podłogach.

Przestrzeganie i dbałość o bezwzględny porządek w muzeum czy galerii sztuki to podstawowy obowiązek personelu odpowiedzialnego za czystość i higienę pomieszczeń użytkowych, dlatego powinien on dysponować środkami sprawdzonych marek, które oferują wysokiej jakości preparaty do sprzątania, np. środki chemiczne z linii Pro Formula by Diversey.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read