Strona głównaDOMKominek w domu? Nie zapomnij o bezpieczeństwie i sprawdź, co pomoże je...

Kominek w domu? Nie zapomnij o bezpieczeństwie i sprawdź, co pomoże je zapewnić

Kominek pozwoli tobie i twojej rodzinie przeżyć wyjątkowe chwile, ale może też wiązać się z pewnymi zagrożeniami i problemami. Co zrobić, by do nich nie dopuścić?

Jest zimowy wieczór. Wspólnie z najbliższymi spędzacie go przy kominku, całkowicie zapominając o nieprzyjaznej aurze panującej na zewnątrz. Hipnotyzująca gra płomieni, przyjemne ciepło i huczenie palącego się drewna tworzą razem niezwykłą atmosferę. Ten romantyczny nastrój przerywa jednak niemiłe wydarzenie. Dokładasz ostatnią szczapkę i wiesz, że zaraz czeka cię wyjście na pogrążone w mrozie i ciemności podwórko,

Nic przyjemnego, prawda? Tymczasem zdarza się to właściwie wszystkim właścicielom kominków. Korzystanie z kominka, mimo wielu zalet, wiąże się też z pewnymi wadami. Nie pozostaje też bez wpływu na bezpieczeństwo. Na szczęście wielu problemów – zarówno związanych z wygodą, jak i ewentualnymi wypadkami – można stosunkowo łatwo uniknąć. Jak? Na to pytanie odpowiadamy w nowym artykule.

Kominek w domu. Aranżacja wnętrza a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo korzystania z kominka w dużej mierze zależy od jego lokalizacji oraz przystosowania pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. By zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • użyciu podłogi z niepalnych materiałów (np. kamień lub gres) w promieniu min. 40 cm od kominka;
  • ustawieniu mebli i innych drewnianych przedmiotów w odległości przynajmniej metra od paleniska;
  • zastosowaniu specjalnej barierki, jeśli w domu przebywają małe dzieci oraz zwierzęta;
  • wyposażeniu się w stojak na drewno pozwalający bezpieczny sposób przechowywać paliwo (więcej jego temat opowiemy za moment).

Jak bezpiecznie palić w kominku? Nie popełnij tych błędów

Spore zagrożenie poza stanowić poza tym niewłaściwa technika palenia w kominku. Do najczęściej popełnianych błędów, prowadzących do zatrucia lub wybuchu pożaru należy zaliczyć:

  • użycie nieodpowiedniego paliwa: w kominku należy stosować tylko przeznaczone do niego drewno;
  • wykorzystanie niebezpiecznej podpałki: unikaj rozpuszczalników i innych łatwopalnych substancji chemicznych;
  • zaniedbania przeglądów: każdy model wymaga regularnej konserwacji (zgodnie z zaleceniami producenta);
  • nieczyszczenia kominka: przed każdym paleniem powinieneś opróżnić palenisko i popielnik z popiołu i resztek paliwa;
  • palenia przy zamkniętym szybrze i wlocie powietrza: w ten sposób unikniesz dostawania się dymu do wnętrza domu oraz wyregulujesz prędkość spalania.

Drewno do kominka. Jak przechowywać je wygodnie i bezpiecznie?

Bardzo istotnym, chociaż często zapominanym aspektem jest też stworzenie właściwych warunków do przechowywania drewna. Niezabezpieczone szczapy, zwłaszcza w większej ilości, stanowią zagrożenie dla dzieci, a czasem też dorosłych. Mogą też rozsypywać się, uszkadzając meble, podłogę i inne elementy wyposażenia domu. Częste wychodzenie na podwórko po drewno może z kolei wiązać się z pozostawianiem paleniska bez opieki. Te argumenty na pewno wystarczają, by wyposażyć się w stojak na drewno kominkowe.

Wybierając dobry model, nie tylko poprawiasz bezpieczeństwo i wygodę korzystania z kominka, ale też zyskujesz nową, efektowną dekorację. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się minimalistyczne, pozbawione ozdobników stojaki na drewno. Dzięki prostej konstrukcji i eleganckiej stylistyce, z łatwością dopasujesz je do nowoczesnych, loftowych wnętrz, ale tez domu urządzonego z szacunkiem do wnętrzarskich tradycji. A w nim, jak wiadomo, nie może zabraknąć tak samego kominka, jak i rodzinnej, wolnej od stresu atmosfery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read