Strona głównaAGDJakie zalety mają okapy tubowe? Kiedy się na nie decydować?

Jakie zalety mają okapy tubowe? Kiedy się na nie decydować?

Cylindryczne okapy są coraz bardziej popularne. Okrągły kształt to designersko jedna z najbardziej uniwersalnych form, która łączy prostotę z elegancją i charakterem. Okap kuchenny tuba swoją wszechstronność ujawnia, odnajdując się we wnętrzach o skrajnie zróżnicowanej estetyce. Ale to nie jedyne zalety tych urządzeń. Co jeszcze wyróżnia okapy cylindryczne? I kiedy zakup takiego urządzenia będzie najlepszym wyborem?

Moda na okapy tuby – piękno i styl do każdego wnętrza

Okap wyspowy tuba to interesująca alternatywa dla klasycznych modeli w kształcie litery T. Urządzenia tego typu w ostatnich latach zyskały wielu entuzjastów i nic w tym dziwnego. Walcowata forma okapu tubowego emanuje harmonijnym pięknem, które znakomicie dopełnia lub eksponuje pozostałe elementy wystroju wnętrza. Okap tubowy nie dominuje przestrzeni. Wpasowuje się w nią i czyni ją znacznie ciekawszą.

Niewątpliwie dużą zaletą okapów z tej rodziny jest ich wszechstronność. Okap tubowy doskonale odnajduje się w minimalistycznych wnętrzach, w których liczy się prostota formy. Świetnie nadaje się do surowych wnętrz industrialnych, w których może podkreślać ich przemysłowy charakter – jak okap tubowy w wersji INOX – lub nadawać im nieco więcej ciepła i przyjaznego charakteru – jak złoty tudzież miedziany okap tubowy. Nowoczesne wnętrza optymalnie wykorzystują walory estetyczne okapów cylindrycznych, o czym więcej można przeczytać w tym miejscu: https://okapy.info/stylowe-okapy-tubowe-swietny-wybor-do-nowoczesnej-kuchni/. Również tam, gdzie liczy się wyszukany styl i efektowny wygląd, okap tubowy sobie poradzi. Okrągła, podłużna bryła ma w sobie sporo szlachetnego wdzięku, a odpowiednie wykończenie – np. czarny mat – tylko ten stylowy charakter podkreśli.

Atutem okapów tubowych jest zresztą bogactwo wariantów, form i kolorów. Oryginalnym wyborem może być na przykład okap tubowy z kwadratową podstawą lub z dwunastoboczną obudową. Korpus może być zwężany ku górze. Może też być podwieszany na linkach. W kwestiach aranżacyjnych ta rodzina urządzeń ma jeszcze jedną istotną zaletę. Ich stosunkowa nieduża bryła i podłużny kształt sprawiają, że można je wykorzystać zarówno nad wyspą, niczym typowy okap wyspowy, jak i przy ścianie, niczym okap kominowy.

Okap tuba w kuchni – nie tylko elegancja, ale i funkcjonalność

Estetyka to nie wszystko co przyciąga do okapów tubowych. Równie ważne są kwestie użytkowe. I tu trzeba przyznać, że okapy tubowe mimo prostej formy to urządzenia nowoczesne i technologicznie dopracowane. Ze względu na kształt łatwo je utrzymać w czystości. Ich pielęgnacja nie jest wymagająca. Nie jest też problemem, by dostać się do wnętrza okapu i wymienić filtry, dokonać napraw, etc.

Decydując się na zakup okapu tubowego warto zwrócić uwagę na moc wybranego modelu. Brak blatu sprawia, że najlepiej gdy komin okapu jest bezpośrednio nad kuchenką. Dzięki temu urządzenie jest najbardziej wydajne. Zarazem powinno ono jednak posiadać turbinę o dużej wydajności. Dobrze sprawdzają się modele, które działają z mocą przynajmniej 700-800 m3/h. Wiele zależy oczywiście od tego, jak duża jest kuchnia, w której okap ma pracować. Istotny jest także tryb pracy urządzenia.

Okap wyciąg to zasadniczo najlepsze rozwiązanie w większości przypadków. Niestety, nie wszędzie możliwa jest jego instalacja. Kiedy nie można się podłączyć do kanałów wentylacyjnych, idealnym rozwiązaniem będzie pochłaniacz tuba. Nie pozbywa się on nadmiaru wilgoci z kuchni, ale i tak sprawnie i wydajnie filtruje powietrze, usuwając z niego powstałe podczas gotowania zanieczyszczenia oraz eliminując nieprzyjemne zapachy.

Kiedy okap tubowy to dobry wybór?

Warto mieć na uwadze, że okap tuba jest rozmiarowo stosunkowo małym urządzeniem. Nie w każdej dużej kuchni będzie zatem idealny, zwłaszcza jeśli miałby być umieszczony nad wyspą. W takiej przestrzeni jego bryła mogłaby zniknąć lub zbyt mocno się wyróżniać. Jeśli jednak ktoś szuka stylowego, funkcjonalnego, nowoczesnego okapu kuchennego, który można zamontować zarówno wyspowo jak i przy ścianie, cylindryczny model tubowy z pewnością powinien być brany pod uwagę.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem: Okapy Info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read