Strona głównaARANŻACJEOkap do zabudowy w szafce – jaki wybrać?

Okap do zabudowy w szafce – jaki wybrać?

Okapy do zabudowy to kompaktowe urządzenia o niewielkich rozmiarach, które skutecznie filtrują powietrze w kuchni podczas gotowania. Zobacz różne rodzaje okapów podszafkowych i wybierz model oraz aranżację najlepszą do swojej kuchni.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Okapy podszafkowe, jak zresztą większość okapów kuchennych, można podłączyć rurą do kanału wentylacyjnego – pracują wtedy w trybie otwartym jako wyciągi. Drugą możliwością jest tryb zamknięty, czyli okap niepodłączony do komina wentylacyjnego i pracujący jako pochłaniacz z filtrem węglowym.

W niektórych budynkach wielorodzinnych (blokach, kamienicach) nie przewidziano osobnych kanałów wentylacyjnych, w związku z tym jedynym wyjściem jest wtedy zamontowanie pochłaniacza. W każdym innym przypadku zalecamy montaż wyciągu – będzie on cichszy i bardziej skuteczny.

Szerokość okapu do zabudowy

Wkłady do zabudowy różnią się rozmiarami. Najważniejszym wymiarem jest szerokość, gdyż to od niej zależy dopasowanie okapu do szafki oraz do płyty grzewczej.

Wskazówka: szerokość okapu do zabudowy powinna być przynajmniej taka, jak szerokość płyty grzewczej (może być szersza, nie powinna być węższa).

Okapy do zabudowy występują najczęściej w szerokościach od 50 cm do nawet ponad 100 cm. Wybierając model do swojej kuchni, weź pod uwagę zabudowę, jaką planujesz zamontować w górnym ciągu szafek.

Kolor wkładu do zabudowy

Kolor jest kwestią gustu, ale nie ulega wątpliwości, że pewne barwy komponują się z innymi lepiej, a inne gorzej. Wśród okapów do zabudowy najczęściej spotykanymi kolorami są:

  • czarny
  • biały
  • srebrny (kolor stali szlachetnej inox)

Okap podszafkowy czarny

Okap do zabudowy Globalo Amadio

Warto dopasować kolor okapu do pozostałych sprzętów w kuchni. Przy czarnej płycie elektrycznej, czarnym piekarniku, zlewie i innych urządzeniach AGD czarny okap będzie sprawiał wrażenie przemyślanego elementu wyposażenia wnętrza. Kuchnia będzie spójna, niezależnie od tego, na jaką zabudowę się zdecydujesz.

Czarne sprzęty (szklane lub stalowe) dobrze kontrastują z jasnym drewnem (blaty kuchenne, spody szafek) oraz komponują się z czarnymi frontami w połysku lub macie. Płytki użyte na ścianie mają w tym przypadku znaczenie drugorzędne – one z kolei powinny być dobrane do reszty aranżacji kuchni a niekoniecznie do samego okapu. Pamiętaj, że nie każdy okap jest cały czarny – w niektórych przypadkach srebrny pozostaje filtr metalowy (wykonany z aluminium), który będzie się dobrze komponował ze srebrnymi uchwytami szafek czy piekarnika.

Biały okap podszafkowy

Biały okap podszafkowy Globalo Loteo

Do kuchni w stylu nowoczesnego minimalizmu oraz do kuchni skandynawskich polecamy okap biały. Najlepiej cały ze szkła z ukrytym wewnątrz metalowym filtrem przeciwtłuszczowym, by nie zaburzyć spójnej linii szafek.

Biały okap do zabudowy dobrze komponuje się z białymi, gładkimi meblami. Gdy do tego zastosujesz białą płytę grzewczą – wrażenie lekkości będzie jeszcze większe. Blat możesz zaplanować w jakimś kontrastowym, ciemnym kolorze, żeby uzyskać efekt przyjemnego dualizmu barw. Do takiej kuchni dobrze jest wprowadzić jakiś element z jasnego drewna np. ciekawie zaprojektowane półki na ścianie pod okapem.

Okap podszafkowy w kolorze srebra

Okap podszafkowy srebrny Globalo Lofetti

Do nowoczesnej kuchni, w której jednak widać ślady zamiłowania do klasyki, polecamy okap w kolorze naturalnej, nierdzewnej stali szlachetnej inox. W takiej aranżacji świetnie sprawdzą się też inne metalowe dodatki: patelnie, garnki czy sztućce umieszczone na widoku. Ważna jest też płyta grzewcza – w tym przypadku warto postawić na płytę gazową, która będzie ciekawym uzupełnieniem i konsekwencją stylu.

Srebrny okap podszafkowy dobrze sprawdzi się zabudowany w bieli oraz jasnym drewnie.

Ciekawostka – okap do zabudowy w kolorze szarym

Oprócz trzech najczęściej występujących kolorów okapów podszafkowym można też spotkać inne. Jednym z nich jest niecodzienny kolor szary (popielaty).

Okap do zabudowy Globalo Loteo Grey

Popielaty okap będzie czymś naprawdę niecodziennym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz jedyną osobą w okolicy, która ma takie urządzenie. Ten elegancki okap wykonany ze szkła hartowanego polecamy do kuchni z ciemną zabudową. Ciemne szafki, półki, blaty oraz fronty sprawią, że kuchnia nabierze cech stylu glamour. Odważną i interesującą decyzją może być umieszczenie w blacie jasnej płyty grzewczej.

Okap podszafkowy – parametry

Względy wizualne to ważna kwestia, ale nie można zapomnieć o aspektach technicznych, które dadzą gwarancję sprzętu wydajnego i wytrzymałego. Wybierając okap podszafkowy, zwróć uwagę na następujące parametry:

  • głośność okapu: dobrze, by na I biegu nie przekraczała 50 dB (powyżej tego parametru praca okapu robi coraz głośniejsza)
  • wydajność okapu: dopasuj ją do wielkości (kubatury) swojej kuchni (w specyfikacji technicznej określana jest jako m3/h)
  • materiały: wybieraj okapy wykonane z wysokiej jakości szkła hartowanego oraz stali szlachetnej – odpowiednio pielęgnowane, wytrzymają wiele lat
  • energooszczędność: zwracaj uwagę na klasę energetyczną oraz rodzaj użytego oświetlenia – diody LED z pewnością zużyją mniej prądu i wpłyną na obniżenie rachunków za energię elektryczną
  • dodatkowe funkcje: warto ułatwiać sobie życie, sprawdź, czy okap ma pilot, opcję boost (bieg intensywny), możliwość podłączenia silnika zewnętrznego czy wzmacniany filtr aluminiowy

Okap podszafkowy to mądry wybór – powodzenia w użytkowaniu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read