Kinkiety to element oświetlenia mieszkania. A to, w jaki sposób są oświetlone wnętrza, to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale i estetyki. Odpowiedni dobór lamp do mieszkania i gra świateł pozwolą stworzyć odpowiedni nastrój i podkreślić styl pomieszczeń – dużą rolę odgrywa tu także oprawa oświetlenia.
- Rodzaje kinkietów.
- Kinkiety do salonu – czym się kierować przy wyborze?
- Kinkiety do sypialni – jakie najlepsze?
Poza oświetleniem centralnym, montowanym na suficie, dobrze jest doświetlić pomieszczenie kinkietami. Czyli lampami naściennymi. W przeciwieństwie do lampy wiszącej na suficie są one elementem bardziej widocznym, więc stanowią ważny motyw wystroju wnętrza. Kinkiety są bardzo uniwersalne. Można je umieszczać w kuchni, salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, łazience czy przedpokoju. Tym bardziej, że formy, style i kolory kinkietów to szeroki wybór. Czym więc się kierować, decydując się na zakup takiego oświetlenia?
Rodzaje kinkietów
Jak już wcześniej wspomniano, kinkiety mogą mieć różne formy i występować w różnym stylu. W związku z tym łatwo jest je dopasować do rodzaju pomieszczenia. Wśród tych lamp są kinkiety z kloszami osłaniającymi żarówki, abażurami (z różnych materiałów) czy też kinkiety w formie surowej – fantazyjnie osadzone żarówki występują bez dodatkowej oprawy. Co ważne, oprawy do kinkietów mogą być transparentne lub nieprzezroczyste – wpływa to na ostrość oświetlenia. Warto też wybrać do kinkietu żarówkę emitującą odpowiednie światło – ciepłe lub chłodne. Niektóre z kinkietów – kinkiety przegubowe osadzone na ramionach (dłuższych lub krótszych) – są skonstruowane tak, że łatwo zmieniać ich położenie i kierować strumień światła w odpowiednie miejsce, w zależności od potrzeb.
Kinkiety do salonu – czym się kierować przy wyborze?
Kinkiety do salonu to wybór, u którego podstaw powinien leżeć styl pomieszczenia. W końcu salon to najbardziej reprezentatywne miejsce w naszym domu i jako takie przeważnie jest urządzone z dbałością o szczegóły. Kinkiety do salonu mogą reprezentować między innymi następujące style:
- glamour – z kryształowymi, błyszczącymi kloszami ,
- rustykalny – z elementami drewna,
- klasyczny – tradycyjne oprawy żarówek,
- industrialny – surowe, designerskie formy,
- nowoczesny – geometryczne kształty opraw często w połączeniu z chromowanymi elementami.
Wybierając kinkiety do salonu warto zastanowić się nad ich umiejscowieniem. Wtedy należy wziąć pod uwagę to, jakie miejsca ze względów estetycznych (na przykład w celu podkreślenia faktury ściany) czy też praktycznych chcemy oświetlić. Popularne jest oświetlanie kinkietami kącika wypoczynkowego, czyli foteli i sofy. Ważna jest też wysokość, na której chcemy kinkiety montować. Przyjmuje się, że najlepiej umieścić takie oświetlenie na wysokości od 160 cm do 200 cm od podłogi.
Zanim zdecydujemy się na zakup kinkietów do salonu, warto na spokojnie przejrzeć ich szeroką ofertę https://boxlab.pl/kinkiety-do-salonu.
Kinkiety do sypialni – jakie najlepsze?
Kinkiety do sypialni to takie, których oświetlenie przeważnie ma zapewnić odpowiedni nastrój w chwilach pełnych relaksu. Dlatego wskazane jest, by ich światło nie było zbyt ostre. Z tego powodu warto zainwestować w kinkiety do sypialni, które mają abażury. Dobrze jest też zadbać o to, by światło takiego kinkietu łatwo można było skierować w odpowiednie miejsce – na przykład gdy podczas wieczornej lektury nie chcemy przeszkadzać drugiej osobie. Takie kinkiety do sypialni https://boxlab.pl/kinkiety-do-sypialni powinny mieć też łatwo dostępny wyłącznik, abyśmy mogli szybko zgasić światło, gdy poczujemy się senni.