Strona głównaBUDOWAPorada architekta – kiedy warto po nią sięgnąć?

Porada architekta – kiedy warto po nią sięgnąć?

Planując remont, względnie przebudowę posiadanego domu jednorodzinnego lub mieszkania, bardzo często decydujemy się na wykonanie niezbędnych prac projektowych i budowlanych samodzielnie, bez pomocy specjalistów z branży. Wybór ten ma na celu zaoszczędzenie środków pieniężnych poprzez zmniejszenie koniecznych wydatków i ograniczenie do minimum prac, które zlecać będziemy podmiotom trzecim. Dzięki temu na odświeżenie przestrzeni mieszkalnych mogą pozwolić sobie także osoby mające na co dzień różnego rodzaju, inne wydatki, które nie pozwalają na poczynienie odpowiednich oszczędności w budżecie domowym.

O ile też faktycznie – sporą część prac ogólnobudowlanych każdy z nas, przy odrobinie chęci oraz umiejętności, jest w stanie wykonać w sposób całkowicie samodzielny, o tyle jednak znajdą się także i takie czynności, które co najmniej powinniśmy skonsultować z profesjonalistami z branży – i to najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem niezbędnych prac.

Projektowanie wnętrz – czy warto robić to samemu?

Jedną z najczęstszych czynności, które wykonywane są samodzielnie przez użytkowników domów i mieszkań, są prace związane z projektowaniem wnętrz i przestrzeni. Duża część właścicieli nieruchomości uznaje bowiem, że jest w stanie całkowicie samodzielnie rozplanować układ funkcjonalny mieszkania i nie potrzebuje do tego pomocy. Po porady architektów sięgają głównie te osoby, które nabywają nowe lokale w stanie deweloperskim oraz poszukują kompleksowych rozwiązań związanych z projektowaniem wnętrz. Jak jednak pokazują doświadczenia innych osób, sięgnięcie po pomoc architekta wnętrz może okazać się bardzo przydatne oraz zapobiec powstaniu podczas remontu wielu problemów praktycznych, których można by było uniknąć poprzez dokonanie niezbędnych konsultacji na etapie projektowania. Powyższe uwagi w równym stopniu dotyczą takich kwestii jak rozplanowanie instalacji grzewczych, energetycznych i gazowych, jak również funkcjonalnego układu przestrzennego poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych. Błędy na tych etapach remontu najczęściej uniemożliwiają osiągnięcie zakładanego efektu oraz psują ogólne wrażenie, jakie mieszkańcy będą mieć po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych.

Porada architekta – jak wybrać optymalnie?

Na rynku funkcjonuje wielu architektów wnętrz, którzy wykonują na co dzień projekty wystroju z przeznaczeniem na cele mieszkalne oraz korporacyjne. Wybór jednego z nich nie jest rzeczą prostą i najczęściej wiąże się z koniecznością poznania szczegółowej oferty każdego z oferentów, przejrzenia jego dotychczasowych prac oraz przeprowadzenia bezpośredniej rozmowy, w trakcie której dokonane zostaną niezbędne ustalenia oraz skonfrontowana zostanie wizja właściciela nieruchomości z pomysłami, jakie posiadać będzie projektant wnętrz. Ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego wykonawcy pozostaje też oczywiście cena wykonania projektu. Porada architekta w różnych miejscach kraju wyceniana być może na różne kwoty, które zależeć będą od wielkości miasta, renomy studia projektowego oraz wielu innych czynników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read